Knowledge base

Cancer and cannabis treatment: what does science say?

Cancer
Кожного дня в Україні реєструють близько 400 нових діагнозів. Близько 15 – щогодини. Ці страшні цифри легше зрозуміти на особистому прикладі – чи не в кожного в найближчому оточенні є пацієнти, які перемогли, не перемогли чи воюють з хворобою просто зараз.  
Є й інша болюча статистика: 70% відсотків смертності від раку в країнах з невисоким рівнем життя. Тобто в Україні помирають частіше, ніж в Європі, США чи Канаді. Це, авжеж, комплексне питання – і про спосіб життя, і про рівень медицини. Втім є одна очевидна відмінність в протоколах лікування, про яку вже достобіса років кричать українські пацієнти – це канабіс і препарати на його основі. 

Канабіс лікує рак? 

Ще три роки тому ми впевнено казали – ні, не лікує. Адже не було релевантних досліджень, тільки історії в інтернеті. Ось що пишуть на сайті Американської асоціації Раку сьогодні: "Зовсім нещодавно вчені повідомили, що ТГК та інші каннабіноїди, такі як КБД, уповільнюють ріст та/або спричиняють загибель певних типів ракових клітин ін вітро (тобто в пробірці). Деякі дослідження на тваринах також припускають, що певні канабіноїди можуть уповільнити ріст і зменшити поширення деяких форм раку. 

Було проведено кілька ранніх клінічних випробувань канабіноїдів при лікуванні раку у людей, і планується проведення нових досліджень. Хоча дослідження до цього часу показали, що канабіноїди можуть бути безпечними при лікуванні раку, вони не показують, що вони допомагають контролювати або вилікувати хворобу." 

Важливо розуміти, що такі великі державні інституції як Асоціація Раку ніколи не роблять заяв, не маючи твердого наукового підґрунтя. Так, потрібні роки і роки клінічних досліджень, аби довести (або спростувати), що канабіс лікує рак, однак вже сьогодні вчені демонструють результати, які неможливо ігнорувати. 

Канада: Дослідження Ольги та Ігоря Ковальчуків 

Українські вчені, що нині вивчають канабіс в Канаді, та активно допомагають нам боротися з міфами й упередженнями в Україні, цього року презентували сорти конопель та препарати на їх основі, а також протоколи лікування ними, що є ефективними в лікуванні деяких форм раку. Вчені ставили за мету знайти менш токсичне, ніж хіміотерапія, але не менш дієве лікування. І змогли! Перевага їх методу в тому, що канабіс, вбиваючи клітини раку, геть не торкається здорових клітин. 

Нещодавно ми проводили онлайн-сесію щодо канабісу і лікування раку, на якій виступали професори Ковальчуки й в деталях пояснювали, як вибудовують свою наукову роботу – подивіться! 

Австралія: дослідження Метта Дана

Дослідження тривало три роки в Університеті Ньюкасла й показало неабиякий лікувальний потенціал канабісу. Команда Дана проводила порівняння між канабісом з підвищеним рівнем ТГК та канабісом з підвищеним рівнем КБД. Вони виявили, що і для лейкемії, і для дитячої гліоми головного мозку сорт, збагачений КБД, був більш ефективним при знищенні ракових клітин, ніж сорти з суттєвим вмістом TГК.

У науковій статті «Чи може конопля допомогти?», опублікованій міжнародним журналом «Cancers»Доктор Дан та його команда провели огляд понад 150 наукових праць, які досліджували користь для здоров'я, побічні ефекти та можливі протиракові переваги як КБД, так і ТГК.

«У всьому світі проводять випробування препаратів канабісу з підвищеним рівнем ТГК задля лікування раку, але така терапія помітно впливає на якість життя», – каже доктор Дан. «Під час вживання таких препаратів, наприклад, не можна їздити за кермом, також медики виправдано не хочуть призначати дитині щось, що може спричинити галюцинації або інші побічні ефекти.»

«Сорт КБД має більшу ефективність, низьку токсичність та меншу кількість побічних ефектів, що потенційно робить його ідеальною комплементарною терапією для комбінування з іншими протираковими препаратами.»

Наступний етап дослідження включає вивчення того, що робить ракові клітини чутливими, а нормальні клітини – ні, чи є результати клінічно важливими, чи реагують сполуки канабісу на різні види раку.

«Нам потрібно зрозуміти механізм, щоб ми могли знайти способи додавати інші препарати, що підсилюють дію, і тиждень за тижнем ми отримуємо більше підказок! Це дійсно хвилююче і дуже важливо, якщо ми хочемо перейти від лабораторних дослідів до справжньої терапії», – додає доктор Дан, підкреслюючи, що канабіс, збагачений КБД ще не готовий до клінічного застосування як протираковий засіб.